Bolesti v boku

banner nutrisport

Znáte ten pocit, když Vás při běhu píchne v boku tak, až musíte zastavit? Nejste sami. Tenhle problém trápí většinu začátečníků. Nemusíte se však bát, příčinou není žádná vážná nemoc – je to většinou o dýchání. Problém nastává, když běžec dýchá jenom do hrudníku a neumí optimálně zesouladit poměr kroků s nádechem a výdechem.

Prevence

V případě náhlého píchání v boku je nutné zastavit, protáhnot svaly trupu těla, nadechnout se víc krát „do břicha“ a úplně vydechnout. Další technikou jak se píchání v boku zbavit, je běh přerušit, zatlačit si rukou na bolestivé místo, víc krát se předklonit a vydychovat. Co se prevence týká, předejít píchání v boku můžeme i tím, že hodinu před během nebudeme jíst.

Fyziologická příčina

Na bránici je uchyceno víc vnitřních orgánů - játra, slezina, tenké a hrubé střevo, žaludek- které spolu váží až několik kilogramů. Při každém běžeckém kroku, tyto orgány klesají dolů spolu s bránicí , zatímco bránica při každém výdechu stoupá nahoru a vytlačuje vzduch z plic. Tento pohyb může způsobit křeč, která má za následek pocit píchaní v boku. Díky správné technice běhu v koordinaci s dýcháním do břicha zkušenéjší běžci pícháním v boku netrpí. Každý se může časem naučit zesouladit krok s dechem, proto určitě prvidelný běh při podobných obtížích nevzdávejte.

 

Matúš Janeček